Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kadı Seçimi

YazarMesaj
caqlar

caqlar

Doğum tarihi : 02/09/90
Başarı Puanı : 324
Rap Gücü : 11

Kadı Seçimi Empty
MesajKonu: Kadı Seçimi   Kadı Seçimi EmptyÇarş. Şub. 03, 2010 12:20 am

Osmanlı padişahı kadı atayacaktır. Vezirlerin önerdiği üç adaya aşağıdaki soruyu sorar.

10 adet kuyumcu var.Bunların hepsi 20 gr altın basması gerekirken, bazıları (enaz 1 tanesi) 20 gr, bazıları (enaz 1 tanesi) 19 gr, bazıları (enaz 1 tanesi) 18 gr altın basmaktadır.Tartım aleti gram hassasiyetinde ve sonsuz ağırlık tartabilir, fakat sadece 1 ölçüm yapabilirsin.Tek tartım yaparak hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 19 gr hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 18 gr hangi kuyumcu veya kuyumcuların 20 gr altın ürettiğini bulabilirmisin?

Kadı adayı Emin bey, bir müddet düşünür ve EvvelAllah padişahim der, Padişah Emin beyi Kadı olarak atar.

Sizce Emin beyin tartım sonucu enaz ve enfazla kaç gram olur (mümkün olan enaz sayıda altın kullanılması durumunda).Emin bey çözüme nasıl ulaşmıştır.

1) Tek bir kez ölçüm yapacaksın

2) Tartım aleti gram hassasiyetinde ve sonsuz ağırlık tartabilir (İstediğin kadar altın alabilirsin ama tek bir kez tartım yapacaksın)

3) Kuyumcular devamlı aynı gramajda altın basıyor (A kuyumcusundan alınan her altın aynı gram ağırlıkta biri 19 gr biri 20 gr değil, hepsi 19 gr veya hepsi 18 gr veya hepsi 20 gr)

4) Enaz bir kuyumcu 20 gr altın basıyor, Enaz bir kuyumcu 19 gr altın basıyor, Enaz bir kuyumcu 18 gr altın basıyor

5) Kesinlikle tek bir tartımda hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 19 gr hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 18 gr hangi kuyumcu veya kuyumcuların 20 gr altın ürettiği bulunabiliyor.[b]

Kadı Seçimi
1 sayfadaki 1 sayfası